Yedinci ve sonuncu

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Dünya Kupası'nın son maçı Moskova'daki Luzhniki Stadı'nda oynanacak. Stadyum, turnuvada final müsabakası dışında altı maça ev sahipliği yaptı.
13/07/2018 - 01:57
Fransa ile Hırvatistan arasında oynanacak Dünya Kupası finaline Luzhniki Stadı ev sahipliği yapacak. Daha önce birçok önemli spor müsabakası için kapılarını açan stadyum, bu yaz Dünya Kupası maçları ile de tanıştı. Finale kadar oynanan 63 maçın altı tanesi Luzhniki’deydi.
 
Dünya Kupası, ev sahibi Rusya ve Suudi Arabistan arasında oynanan maçla başladı. Luzhniki’deki maçı Rusya 5-0 kazandı. Bu aynı zamanda, stadyumda oynanan en gollü maç oldu. Oynanan diğer beş maçta ise sadece yedi gol atıldı.
 
Rusya’dan Artem Dzyuba iki maçta attığı iki golle stadyumun turnuvadaki en golcü ismi. Rusya’nın bu sahaya iki kez çıkmasının bu istatistikte payı büyük. Fakat finalistler de daha önce bu stadın havasını solumuştu ve onlar da ikinci maçlarını oynayacaklar.
 
Fransa, grup aşamasının son maçında Danimarka ile Luzhniki’de karşılaştı. Mücadele golsüz sona erdi. Maçın son bölümünde futbolseverler iki takımı da oynadıkları futbol nedeniyle ıslıkladı. İşte o gün ıslıklanan Fransa, hafta sonunda belki de aynı stadyumda Dünya Kupası’nı alarak alkışlanacak.
 
Hırvatistan ise finale çıktığı İngiltere maçını bu stadyumda oynadı. Hırvatlar 120 dakika sahada kalarak Fransızlar’a göre stadyumun havasını daha fazla tecrübe etti.
 
Üst satırlarda bahsettiğimiz gibi Fransa, bu stadyumda tekledi ve ıslıklandı. Horozlar dışında diğer favoriler de bu stadyumu pek iyi anmıyor. Almanya, Meksika’ya burada yenildi ve belki de o maç yüzünden gruptan çıkamadı. İspanya da Rusya’ya burada elendi. İngiltere de final rüyalarına Luzhniki’de son verdi.
 
Luzhniki’de oynanan maçlar şu şekilde sonuçlandı:
 
14 Haziran Rusya – Suudi Arabistan 5-0
17 Haziran Almanya – Meksika 0-1
20 Haziran Portekiz – Fas 1-0
26 Haziran Danimarka – Fransa 0-0
1 Temmuz İspanya – Rusya 1-1
11 Temmuz Hırvatistan – İngiltere 2-1
Bu konu TD Forum'da tartışılıyor:
http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=83&t=118767


Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.