Sambacılar mı Şeytanlar mı? Geleceği hangisi kazanacak?

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Tarihinin belki de en iyi jenerasyonunu yakalayan Belçika, mevcut kadrosuyla en büyük sınava giriyor.
06/07/2018 - 03:16
Uzun süredir her turnuvanın sürprizi olan Belçika, elindeki muhteşem jenerasyonla şu ana kadarki en ciddi ve kritik maçına çıkmaya hazırlanıyor. Çeyrek finalde Brezilya’yı eleyebilmek hem kupayı tam anlamıyla başarılı tamamlamış olmalarını sağlayacak hem de bir jenerasyonun üzerindeki ağır yük, bir daha sırtlanmamak üzere kalkacak.
 

Gruplarda üçte üç yaparak İngiltere’nin önünde lider çıkan ve rakibi gibi ikinci olarak daha kolay bir final yolunda ilerlemek yerine kazanmayı seçen Belçika en zorlu sınavıyla baş başa. Son 16 turunda Japonya ile eşleştiğinde farklı kazanması umulan Şeytanlar, ikinci yarının hemen başında iki şok golle 2-0 geriye düştüler ancak Vertonghen’in sürpriz kafa golü sonrası rüzgarı arkalarına aldılar ve baskı golü getirdi. Oyuna girişi tartışmalı olan Fellaini ile 2-2’yi bulduklarında uzatmalarda bu işi bitirebilecekleri düşünülürken Japonya’nın gereksiz bir şekilde kornerde tam kadro ileri çıkmasıyla kontratak dersi verip 90+5’te Chadli’nin golüyle işi bitirdiler ve 30 dakikalık ekstra yorgunluktan kurtuldular.
 
Belçika, belki de ilk kez böylesine büyük bir rakibe karşı şansı bu denli yüksek bir şekilde sahada olacak. Rusya’da finale yürürler mi sorusunun cevabını verebilmek zor çünkü Fransa-Uruguay galibiyle oynamak da en az Brezilya ile oynamak kadar zor. Ancak yarı finalde bile kalsalar Belçikalılar için hayal edilen turnuva başarılarından biri geride kalacak. Final olmasa bile kupada mümkün olan makismum sayıda maçı oynamak bir sonraki Avrupa Şampiyonası’nda daha da olgunlaşıp kariyer zirvelerine yaklaşacak oyuncular için eşi benzeri bulunmaz bir motivasyon olur.
 
Gözümüzü Brezilya’ya çevirdiğimizde ise Neymar’a bağlı gözükmesine rağmen Coutinho’nun daha fazla sırtladığı bir takım görüyoruz. Şu ana dek kupanın kilit anlarında Brezilya hanesinde ağırlıklı olarak Coutinho’nun ismi var ki bunun normal şartlarda Neymar’ın üzerindeki baskıyı da kırması gerekiyordu ancak öyle olmadı. Özellikle Meksika maçındaki hareketleriyle kendini çok sık yere atıp küçük darbeleri bile büyük sakatlığa sebep olmuş gibi göstermesi dünyanın dört bir yanından tepki çekti. Milli marş sırasında ya da gol atınca ağlayan Neymar’ın son maçtaki eleştirilere de duygusal tepkiler vermesi olası. Aldığı ciddi bir darbeden sonra vereceği doğal reaksiyonun bile sorgulanacak olması böylesine duygusal bir ismi kolay yıkabilir.
 
Tüm gözler takımdan çok Neymar’da olsa da Brezilya’nın üzerindeki yük de en az Neymar kadar ağır. Tatminkar olmayan bir oyunla başlayan kupa serüveninde Meksika’ya elenmleri bile şaşırtıcı olmayacaktı. O maçı 2-0’la geçtiler ancak Meksika tur için ciddi şanslar buldu. Belçika’nın Meksika’dan çok daha diri ve yetenekli olduğunu düşünürsek Brezilya’nın final yürüyüşü bu maçla son bulabilir. Belçika karşısında geriye düşecek bir Brezilya’nın geri dönüşü mümkün olmaz. De Bruyne ve Hazard gibi iki seri ve dinamik ismin hazırlayacağı kontralar, Brezilya savunmasının karşı koyabileceği türden değiller. Bu senaryonun Neymar için büyük bir yıkım olması kaçınılmaz. Brezilya için de son şampiyonluğun geldiği 2002’den bu yana final görememiş olmak bir sonraki kupadaki psikolojik baskıyı en üst seviyeye yükseltir. Brezilya maça hem bugünü hem de gelecek turnuvayı kurtarmak için çıkacak. Kendi evindeki 7-1’lik Almanya hezimetinin ardından katıldığı ilk kupada yarı final görememiş bir Brezilya’nın nasıl karışacağını öngörmek hiç de zor değil.
 
İki takım için de geçmişle beraber geleceği de şekillendirecek bir maç olacak. Diğer üç çeyrek final maçına oranla turu atlayan daha çok şey elde edecek, elenen ise çok daha fazla bir kayıp ve yıkım yaşayacak. İki favorinin çarpışmasının ardından okuyacağımız, dinleyeceğimiz, canlı canlı tanık olacağımız çok farklı hikayeler doğacak.

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.