Japonya'nın kamikazesi Belçika'ya turu getirdi

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Japonya, 2-0 öne geçtiği maç uzatmalara gidecekken son kornerde risk alınca bedelini elenerek ödedi.
03/07/2018 - 00:44
Çeyrek finalde Brezilya'nın rakibini belirleyen maçta Belçika büyük şok yaşayıp 2-0 geriye düşmesine rağmen son saniye golüyle 3-2 kazanmayı başardı ve tur atladı. Dramatik maçta tüm hikaye ikinci 45 dakikaya sığdı.
 
İlk yarısı sakin geçen şutta Belçika'nın dokuz şut denemesinden yalnızca bir tanesi kaleyi buldu ve iki ekip de dengeli bir oyun ortaya koydu. Japonya özellikle ilk 20 dakikada çok etkili olsa da soyunma odasına giderken skor değişmedi. İkinci yarı ise Japonya'nın şok golleriyle başladı. 48. dakikada Haraguchi'nin golüyle Belçika'yı sarsan Japonya, ikinci darbeyi ise 52. dakikada Inui'nin füzesi ile vurdu: 2-0.
 
 
İkinci yarının başlamasının üzerinden yedi dakika geçmişken bir anda 2-0 geri düşen Belçika'da yapılan oyuncu değişiklikleri tartışmalara sahne oldu. Fellaini'nin oyuna girmesi yoğun eleştiri almış olsa da maç sonunda teknik direktör Martinez'in haklı olduğu ortaya çıkacaktı. Vertonghen'in 69. dakikada içeri çevirmek isterken kaleye giden topla golü bulması farkı bire indirirken Belçika da rakibi gibi diğer golü kısa sürede buldu ve oyuna sonradan giren Fellaini, 74. dakikada skoru 2-2'ye getirdi. 
 
Maçın uzatmalara gideceği düşünülürken 90+4. dakikadaki kornerde risk alarak ileri çıkan Japonya, Courtois'nın yan topu alıp hızla kontrayı başlatması sonrası geri dönmekte zorlandı. Japonya'nın işi 90 dakika sonunda bitirmek için aldığı risk, Belçika'nın golüyle sonuçlandı ve Chadli takımını çeyrek finale taşıdı.
 
 
Maçın öne çıkan oyuncusu: Eden Hazard
FIFA tarafından da maçın adamı seçilen Eden Hazard, maçı bir asistle tamamladı belki ama 2-0 geriye düşmelerine rağmen liderliği elden bırakmaması ve takımının orta sahada diri kalmasını sağlaması Belçika'nın çeyrek finalinin anahtarlarından biri oldu. Skora gol-asist katkısı yapmaktan ziyade takıma iyi servis yapıp hücumları şekillendirmeyi tercih eden oyunu son 25 dakikada Belçika'yı kabustan uyandırdı.
 
 
Maçtan akılda kalan an
1970'ten bu yana ilk kez son 16 veya devamında 2-0 geri düşen bir takım 3-2 kazanmayı başardı. Üstelik 1970'te Batı Almanya 2-0'dan gelip İngiltere'yi yenerken uzatma dakikalarında bunu başarmıştı. Belçika ise hem golleri ikinci devrede yedi hem de aynı devre bitmeden üç gol birden bulup maçı uzatmadan işi bitirdi. Gerçek bir "comeback" izlemeyi özlemiştik ve bunu bir daha unutmamız da mümkün olmayacak. 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.