Güney Amerika’yı Yok Edenler Final Savaşında

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Kupada kalan son iki Güney Amerika temsilcisi Uruguay ve Brezilya’yı kupanın dışına itip kupayı Avrupa’da tutmayı garantileyen iki ekip, hedefe iki adım uzakta.
10/07/2018 - 20:29
Fransa ve Belçika aynı günde sırayla çeyrek final maçlarına çıktıklarında Rusya’da Avrupa dışından sadece iki takım kalmıştı. İki Avrupalı, Güney Amerika’nın kupa şansını çimlere gömüp tur atlarken en büyük kupanın dört yıl boyunca Avrupa topraklarında kalmasını da garantiye almıştı.
 

Şimdi iki takım için de bir başka Avrupalı ile karşılaşacakları final öncesi son viraja girildi. Kazanan da kaybeden de son güne dek Rusya’da olacak ancak hedef cumartesi değil pazar akşamüzeri sahaya çıkmak. Gruplarda tartışılan bir performans sonrası Arjantin’i son 16’dan dört golle uğurlayan Fransa, ardından da Muslera’nın hatası ile hatırlanacak maçta Uruguay’ı elemişti. Muhteşem bir jenerasyona sahip olan Fransızlar için birçok otorite en büyük engelin kulübede takımın başındaki isim olduğunu düşünüyordu ancak gruplardan sonraki performans Deschamps’ı da kurtarmayı başardı. Kupa boyunca oyunu tutan ve rakiplerinin çok fazla top yapmasına izin vermeyen Fransa için bunu Belçika’ya karşı yapmak zor olacak. Genelde rakiplerinin temposuna göre kendi temposunu ayarlayan ve bu şekilde hedefe ulaşan Fransa, yine benzer bir sistemle sahada olacak ama artık çok daha düzenli, hareketli ve yorulmayan bir rakiple oynayacaklar. Beş maçlık oyun planlarına bu maçın olumsuz etki etme ihtimali daha tedirgin bir oyun oynamalarına sebep olabilir.
 
 
Belçika’nın grup performansı kupanın en iyilerindendi ancak son 16’daki maçın ilk 60 dakikasında adeta sahada olmamaları büyük bir soru işareti yaratmıştı. 0-2’den 3-2 çevrilen Japonya maçı sonrası çeyrek finalde Brezilya’ya karşı güçlerinin yetmeyebileceği iddia edilse de 2-0’ı bulduktan sonra bile konsantrasyonu bırakmamaları artık bazı psikolojik eşikleri çoktan aştıklarını göstermişti. Çeyrek final maçında “maçı değil geleceği de kazanacaklar” demiştik; görünen o ki kupa öncesi hedefler tuttu ancak futbolda doymaya veya tamam demeye asla yer olmadığını biliyorlar. Artık hedefleri şampiyonluk ve Fransa gerçekten şu ana kadarki en ciddi rakipleri olacak. Brezilya’yı elemiş olsalar da Fransa’nın daha güçlü ve zor bir rakip olduğu bir gerçek. Gecenin sonunda Brezilya ve Fransa’yı üst üste eleyerek finale yürümüş bir Belçika’nın psikolojik olarak bir daha asla yıkılmayacak bir kaleye dönüşmesi bekleniyor. Roberto Martinez’in 3-5-2 görünümlü oyun planının Brezilya maçında zaman zaman 3-7-0 denebilecek hale gelmesi ne kadar çok yönlü bir hücum hattına sahip olduklarının göstergesi. Lukaku’nun ilk yarım saati sağ çizgiye yakın oynaması Brezilya’yı perişan etmeye yetmişti.
 
 
Oyun planları ile kupada kendi karakterlerini rakiplerine kabul ettiren iki takımdan hangisi finale çıkarsa çıksın orada olmayı hak etmiş olacak. Şansları eşit görülse de 10 Temmuz gecesi iki masaldan bir tanesinin devam etmesine izin verecek.
 
Ve son bir not: Hiç şüphesiz bu maç Thierry Henry için de karmaşık bir maç olacak. Bir yanda ülkesi Fransa, diğer yanda ise işini yaptığı ve aylardır tüm vaktini adadığı Belçika. Bu gecenin kazananı ne olursa olsun o olacak. 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.