Fransa gözünü Moskova'ya dikti

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Fransa, Cavani'den yoksun Uruguay karşısında sert oyuna göğüs gerdi ve bulduğu iki golle yarı final biletini cebine koydu.
06/07/2018 - 19:05
Uruguay, Griezmann’ın maçtan önce verdiği röportajlardaki beklentilerini doğrulayan bir oyunla sahadaydı. Fransa karşısında daha ilk dakikadan sert, rakibi bezdirmeye yönelik, fiziğe dayalı bir futbol sergilemeye başladılar. Topu Fransa’nın kontrol etmesine izin veren Uruguay, kendi sahasında yaptığı sert ve yoğun pres ile topu kazanarak kontra ataklar ya da duran top fırsatları yakalamayı amaçladı. Cavani’nin yokluğu Suarez’in hücumlarda beklediği yardımı alamamasıyla iyice hissedildi. Fransa, Mbappe ile net bir gol şansı yakalasa da Mbappe’nin yakın mesafeden şut çekmek yerine kafa vurması pozisyonun boşa gitmesine neden oldu.
 
Uruguay da zaman zaman Fransız savunmasının yaptığı hataları iyi değerlendirerek gol fırsatları buldu. Hakemin sert oynayan oyunculara karşı kartına başvurmaması Uruguay’ın neredeyse her pozisyonda rakiplerine karşı müdahalelerini daha da sertleştirdi. Fransız bazı oyuncular da rakiplerine uyarak oyunu daha fiziksel oynamaya başladılar. Fransa 40. dakikada bulduğu duran topta Varane’ın attığı gol ile 1-0 öne geçti. Golün hemen arkasından Uruguay beraberliği yakalayabilirdi ancak Hugo Lloris çok başarılı bir kurtarışla, kaleye gelen kafa vuruşunu direğin dibinde tokatladı.
 
İkinci yarıda baskıyı kesmeyen Fransa, rakibini iyice bunaltmaya başlasa da net gol fırsatları yakalayamadı. Uruguay ise baskıdan kurtulamasa da rakip kalede ufak tehditler yaratmayı başardı. Maçı Fransa için daha da rahatlatan gol 61. dakikada geldi. Griezmann’ın ceza sahası dışından çektiği şut, Fernando Muslera’ya gelirken hafifçe yön değiştirdi. Muslera’nın ellerinden seken top kaleye doğru yönelince Fransa 2-0 öne geçti.
 
Bu gol sonrası oyundan düşen Uruguay farkı azaltma, belki cılız da olsa bir geri dönüş umudu yakalamak istese de Fransızların kontrollü oyunu karşısında varlık gösteremediler. 68. dakikada Godin-Mbappe arasındaki gerginlik diğer oyuncuların da katılmasıyla biraz uzun sürse de olay büyümedi ve bu ikili dışında başka kart gören olmadı.
 
Maçın son anına kadar tribünlerde takımlarına destek veren Uruguaylı taraftarlar en azından bir golle umutlanmak istediler ancak Fransa topu Uruguay’a fazla bırakmadan maçı tamamlayarak yarı finalin yolunu tuttu.
 
 
Maçın Öne Çıkan Oyuncusu: Antoine Griezmann
Varane’ın attığı golde duran toptan kestiği güzel orta ve Muslera’nın hatası olsa da ikinci golde çektiği sert şut Fransa adına iyi kapanan Uruguay savunması karşısında aradıkları golleri getirdi.
 
Maçın Akılda Kalan Anı: Muslera’nın hatası
Antoine Griezmann’ın çektiği sert şutta kaleye giden topun son andaki yön değişimi Muslera’yı hazırlıksız yakalayınca maçın seyri tamamen değişti. Beraberlik için oynayan Uruguay maçtan koptu.
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.