Finalin hakemi Pitana

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Hırvatistan ile Fransa arasında oynanacak finalin hakemi Nestor Pitana olarak belirlendi.
15/07/2018 - 01:29
Dünya Kupası’nda son dört takım arasına Güney Amerikalılar kalamadı ama finalin düdüğü bir Arjantinli’ye emanet olacak.
 
Moskova’da Hırvatistan ile Fransa oynanacak finali Nestor Pitana yönetecek. 43 yaşındaki hakem turnuvanın dikkat çeken isimlerinden biriydi. Yönettiği maçlardaki tarzı birçok futbolseverin ilgisini çekmişti.
Pitana, turnuvanın açılış maçı olan Rusya – Suudi Arabistan karşılaşmasını, bir diğer grup mücadelesi Meksika –İsveç maçını, ikinci turdaki Hırvatistan – Danimarka ve çeyrek finaldeki Uruguay – Portekiz eşleşmelerini yönetmişti. Arjantinli hakem dört maçta toplam 12 sarı kart gösterirken, kırmızı kartına hiç başvurmadı.
 
Nestor Pitana 2014 Dünya Kupası’nda da görev yapmıştı. Başarılı hakem, o turnuvada az da olsa final yönetmesi beklenen hakemler arasına ismini yazdırmıştı ama ülkesi Arjantin finale yükselince bu ihtimal ortadan kalkmıştı. Pitana, hedefine dört sene sonra ulaştı.
 
Başarılı hakem, Dünya Kupası tarihinde açılış maçı ile finali yöneten ilk hakem olacak. Yani Pitana’nın düdüğü ile başlayan 64 maçlık heyecan fırtınası, yine onun düdüğüyle son bulacak. Pitana’ya zorlu finalde Hernan Maidana ve Juan Pablo Belatti yardım edecek. Dördüncü hakem ise Hollanda’dan Bjorn Kuipers olacak.
 
Arjantinli, daha önce 2014 e 2016 yıllarında Libertadores Kupası finali de yönetmişti. Dünya Kupası’nda final yöneten son Arjantinli ise 2006 finalinde görev yapan Horacio Elizondo’ydu. Elizondo, meşhur Zidane – Materazzi sürtüşmesinde, Fransız oyuncuya kırmızı kart çıkarmıştı.
Bu konu TD Forum'da tartışılıyor:
http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=83&t=118767


Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.