Dünya Kupası Üçüncülük Maçları

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Dünya Kupası'nda üçüncülük maçları formalite maçı olarak görülseler bile kendi içlerinde bazı ufak hikayeleri, büyük rekorları hatta lanetleri barındırıyorlar.
12/07/2018 - 14:29
Üçüncülük maçları turnuvalarda genelde formalite maçı olarak kabul edilir. İki takım da kupa için favori gösterilen takımlarsa bronz madalya onlar için pek teselli sayılmaz çünkü final ve kupa şansını bir adımla kaçırmışlardır. Bir 90 dakika daha oynamak yerine eve dönüp kısa bir süre de olsa futboldan uzak kalmak isteyebilirler. Fakat taraflardan bir tanesi bile bu maçta tarihi başarı elde edecek ise ya da ortada tarihi bir rekabet varsa işler değişir. Genelde bol gollü geçen üçüncülük maçları izleyenleri en azından bu açıdan da tatmin edebilir.
 
Üçüncülük maçları zaman zaman gol krallığı kovalayan futbolcular için ayrı bir fırsat olur ve rekorlara zemin hazırlar. 1958’de attığı 4 golle turnuvadaki toplam gol sayısını 13’e çıkararak hala kırılamamış bir rekora imza atan Just Fontaine gibi. Dünya Kupası tarihindeki en hızlı ilk ve üçüncü gol de üçüncülük maçlarında geldi. 1998’de ise Davor Suker üçüncülük maçında attığı golle Gabriel Batistuta ve Christian Vieri’nin önüne geçerek gol krallığını almıştı.
 
Turnuvada forma şansı bulamayan birçok isim üçüncülük maçlarında kendilerini gösterme şansı bulabilir. Özellikle favori takımlar rotasyona giderek genç oyuncularının Dünya Kupası atmosferini yaşamalarını sağlarlar. Bazen de yıllarını milli takımda geçirmiş bir ismin jübile maçına dönüşür.
 
UEFA, EURO 1980’de 1-1 sona eren ve penaltılarda Çekoslovakya’nın İtalya’yı 9-8 yendiği maçtan bu yana üçüncülük maçı oynatmıyor. Seyircilerin maça ilgi göstermemesinin yanında maçın da oldukça sıkıcı geçmesinin bu kararda etkili olduğu belirtilmiş. FIFA ise 1934 İtalya’dan, yani 2. Dünya Kupası’ndan bu yana -1950 hariç- üçüncülük maçı oynatmakta. Üçüncülük maçlarının tarihine kısaca göz atalım.
 
Uruguay’daki 1930 Dünya Kupası’nda ise üçüncülük Yugoslavya ve ABD arasında paylaşılmış ve iki takım kaptanı da bronz madalya almış. Ancak FIFA 1986 Dünya Kupası’nda hazırladığı bütün kupaları içeren raporunda ABD’yi gol averajı sebebiyle üçüncü sıraya yazmış.
 
Resmi olarak oynanan ilk üçüncülük maçında ise kaderin bir cilvesi olarak birkaç sene sonra birleşerek dünyayı birbirine katacak iki ülke karşı karşıya gelmiş, Almanya ve Avusturya. Almanya rakibine karşı daha Ernst Lehner ile 24. saniyede öne geçerek erken bir rekor kırdığı maçta 3-2 galip gelmeyi başarmış ve Dünya Kupası’nın sahada belirlenen ilk üçüncüsü olmuş. Lehner’in golü bugün en hızlı üçüncü gol olarak kayıtlarda yer alıyor.
 
1938’de Fransa’da Brezilya İsveç’i 4-2 yenerken, savaş sonrası oynanan ilk Dünya Kupası olan 1950 Brezilya’da üçüncü olan taraf İspanya’yı 3-1 yenen İsveç olmuş. Bu turnuvadaki ilginç bir detay aslında resmi olarak final ya da üçüncülük maçı oynanmamış olması. Final için oluşturulan dörtlü grupta son maçlar kazananı ve üçüncü olanı belirleyecek şekilde denk geldiğinden İspanyaİsveç maçı üçüncülük maçı olarak kabul edilmiş.
 
 1954 İsviçre’de sahneye tekrar çıkan Avusturya, Uruguay’ı 3-1 ile geçerek bu kez üçüncülüğe ulaşmayı başarmış. 1958 İsveç’te ise ev sahibi, Brezilya ile kupa mücadelesi yaparken Fransa ve Almanya üçüncülük maçına çıkmışlar ve turnuva tarihindeki en gollü üçüncülük maçını izletmişler. Fransa rakibini 90 dakikada 6-3 ile geçerek bronz madalyayı kazanmış.
 

 
1962 Şili’de ise bu kez ev sahibi üçüncülük maçına çıkmış. Yugoslavya’yı 90. dakikada Rojas’ın golüyle deviren Şili bronz madalyayı almayı başarmış. 1966 İngiltere’de Portekiz, Sovyetler Birliği’ni 2-1 yenmiş. 1970 Meksika’da Almanya ile Uruguay arasındaki maçta kazanan taraf 1-0 ile Almanya olurken 1974 Batı Almanya’da üçüncülüğe uzanan taraf Brezilya’yı tek golle geçen Polonya olmuş.
 
1978 Arjantin’de ise Arjantin kupaya uzanırken ezeli rakibi Brezilya, İtalya’yı 2-1 ile geçerek üçüncülük ile yetinmiş. 1982 İspanya’da üçüncülük bir kez daha Polonya’ya gitmiş. Fransa’yı 3-2 deviren Polonya tarihi başarısını tekrarlamayı başarmış. 1986 Meksika’da ise yine yarı finalde elenen Fransa, Belçika’yı uzatma devrelerinde attığı iki golle 4-2 yenerek bu kez bronz madalyayı almış.
 
1990 İtalya’da ise ev sahibi İtalya ile İngiltere ile karşılaşmış. Takımlar 71-86 arasında seyircilere tam 3 gol izleterek heyecanlı bir üçüncülük maçına imza atarken 2-1 ile kazanan taraf İtalya olmuş. 1994 ABD’de sahneye çıkan takımlardan birisi Bulgaristan iken diğeri yine İsveç olmuş. Rakibine acımayan İsveç daha ilk yarıda attığı 4 golle maçı 4-0 kazanarak bronz madalyayı kazanmış.
 

 
1998 Fransa’da yani 20 yıl öncesinde ise bugün finalde Fransa ile mücadele edecek olan Hırvatistan vardı. Üstelik yarı finalde elendiği takım da Fransa’ydı. Rakibi ise Brezilya’ya elenen Hollanda olmuştu. Hırvatistan’ın Prosinecki ile attığı gole Zenden ile yanıt veren Hollanda, turnuvanın gol kralı olan Suker’in golüne engel olamayınca bronz madalyayı Hırvatistan’a kaptırdı.
 
2002 Güney Kore-Japonya ise Türk futbolu adına bir zirve noktasıydı. Yarı finalde Brezilya’ya tek golle yenilen milli takımımız finale çıkamamanın üzüntüsünü yaşasa da ev sahibi Güney Kore karşısında bronz madalyayı alarak tarih yazmanın peşindeydi. Güney Kore de kendi evinde Daegu’da bronz madalyayı almak istiyordu, belki de onlar için final kadar değerli olabilirdi çünkü final maçı G.Kore’de değil Japonya’da oynanacaktı. Fakat daha 11. saniyede, üstelik santrayı Güney Kore’nin yapmasına rağmen Hakan Şükür ile attığımız golle maça damga vuracağımızı gösterdik. Bu gol aynı zamanda Dünya Kupası tarihinin en hızlı golü oldu. Güney Kore 9. dakikada frikikten Lee Eul-Yong ile beraberliği yakalasa da 13 ve 32’de İlhan Mansız’ın attığı gollere ancak 90+3’te Song Chong-gug ile karşılık verebildiler ve böylece Dünya Kupası tarihindeki en başarılı derecemizi elde ettik.
 

 
2006 Almanya’da, yarı finalde İtalya’ya uzatma devrelerinin son iki dakikasında yediği gollerle elenen ve büyük üzüntü yaşayan ev sahibi Almanya ile Fransa’ya elenen Portekiz karşılaştı. Schweinsteiger’in ilk Dünya Kupası’nda damga vurduğu maç olarak öne çıkan mücadelede Almanya 56 ve 78’de Schweinsteiger’in, 60’ta ise Petit’in kendi kalesine attığı gollerle rakibini 3-1 yendi. Portekiz ise Nuno Gomes’in 88’de attığı tek golle yetinirken, Luis Figo’nun kariyerinin son Portekiz maçına çıkmasının üzüntüsünü yaşadı.
 
2010 Güney Afrika’da vuvuzelaların gürültüsü eşliğinde sahnede yine Almanya vardı. Yine kupayı kazanacak olan ülkeye, bu kez İspanya’ya elenen Almanlar karşılarında Uruguay’ı buldu. Müller’in golüne Cavani ile yanıt veren Güney Amerikalılar Forlan ile öne geçseler de Jansen ve Khedira’nın gollerine engel olamayarak dördüncülükle yetindiler. Almanya ise bir kez daha üçüncü olmanın buruk sevincini yaşadı.
 

 
2014 Brezilya’da ise ev sahibi Brezilya üçüncülük maçına travma yaşayarak geldi. Almanya’ya yarı finalde 7-1 kaybeden Sambacılar bir yandan bu yenilginin sarsıntısını yaşarken diğer yandan Hollanda’yı eleyen Arjantin’in kupayı kazanma ihtimalinin korkusunu yaşıyorlardı. Rakibinin durumundan faydalanan Hollanda üçüncü dakikada Van Persie’nin penaltısıyla öne geçtikten sonra 17’de Blind ve 90+1’de Wijnaldum’un golleriyle maçı rahat kazanmayı başardı fakat izleyenler açısından Brezilya’nın gösteremediği performans yüzünden sönük bir maç yaşandı.
 

 
Turnuvada en fazla üçüncülüğe sahip takım 4 seferle Almanya olurken, ev sahibi ülkeler 5 kez üçüncülük mücadelesine çıkarken 3 kez üçüncülüğü alabilmişler. (1962 Şili, 1990 İtalya, 2006 Almanya)
 
Avrupa ülkeleri 17 kez üçüncülüğü alarak diğer derecelerde olduğu gibi rakip kıtaları geçseler de Dünya Kupası’nda üçüncü olmanın onlar açısından bir laneti olduğuna da inanılıyor. 1982’den bu yana üçüncülüğü elde eden Avrupa ülkeleri bir sonraki Avrupa Şampiyonası’na katılamıyor. Bunun tek istisnası 2006 ve 2010’da Almanya. 1982’den başlayarak Polonya, Fransa, İtalya, İsveç, Hırvatistan, Türkiye ve 2014’te Hollanda, Dünya Kupası’nı takip eden Avrupa Şampiyonası’na katılamayan ülkeler.
 
 
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.