Dünya Kupası’nın Unutulmaz 5 Açılış Maçı

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Dünya Kupası ayrı, açılış maçları ayrıdır. Bazı açılış maçları, turnuvanın kendisinden bağımsız olarak hatırlanır. İşte onlardan beş tanesi...
11/06/2018 - 16:45
1930 Dünya Kupası / Fransa - Meksika
Aslında bu açılış maçına unutulmaz demek doğru mu emin değiliz. Büyük ihtimalle çok fazla hatırlayan kalmamıştır. Yaklaşık 90 sene önce oynanan turnuvada ‘ilk maç’ o zamanlar için çok da önem teşkil etmemişti. O yıllarda pazarlama, televizyon, izleyici gibi kavramlar tam oturmadığından, çok sayıda maç oynatmak yerine turnuvayı bir an önce kazasız belasız bitirmek daha önemliydi. Fakat yine de dünya tarihine damga vuran organizasyonun ilk düdüğünün tarihsel bir anlamı olmalı. Uruguay’daki turnuvanın açılışı 13 Haziran’da başkent Montevideo’da yapıldı. Organizasyonun fikir babası Jules Rimet’nin ülkesi Fransa, Meksika’yı 4-1 yendi. Kupa tarihinin ilk golünü de 19. dakikada Lucien Laurent kaydetti. Kariyeri boyunca milli takım forması ile sadece iki gol atabilen oyuncu, bunlardan biri sayesinde tarihe geçti.
 
1966 Dünya Kupası / İngiltere - Uruguay
Dünya Kupası’nın giderek pazarlanmaya başladığı yıllarda futbol ana vatanına, yani İngiltere’ye döndü. İngilizler kupaya büyük bir önem veriyordu. Hem milli takımlarının kazanmasını hem de organizasyon ev sahipliğinin altından başarıyla kalkmayı istiyorlardı. Açılış maçı tarihi Wembley Stadı’nda oynandı. Futbolun mucidi İngiltere, ilk Dünya Kupası’nın şampiyonu Uruguay ile karşılaştı. Fakat ne yazık ki dağ fare doğurdu ve karşılaşma 0-0 sona erdi. Maçın yardımcı hakemlerinden Tevfik Baharamov ise açılışa değil ama finale damga vurdu!
 
1982 Dünya Kupası / Arjantin - Belçika
1970’lerle beraber Dünya Kupası’nın açılış maçını son şampiyonun yapması bir gelenek olmuştu. Haliyle 1982 İspanya’da sahaya ilk çıkanlardan biri dört sene öncesinin kazananı Arjantin’di. Tangocular’ın rakibi ise Avrupa ekibi Belçika’ydı. Diego Maradona’nın ilk Dünya Kupası maçı, sürpriz bir sonuca sahne oldu. Nou Camp’ta oynanan karşılaşmada Kırmızı Şeytanlar, Erwin Vandenbergh’in tek golüyle son şampiyonu devirdi. Zaten sonrasında da hem Arjantin hem de Maradona için kötü bir turnuva oldu. Bu maçtan geriye kalan ise Maradona ve onun savunan 6 Belçikalı oyuncunun yer aldığı fotoğraf karesi oldu.
 
2002 Dünya Kupası / Fransa - Senegal
Dünya Kupası 2002’de ilk kez Avrupa ve Amerika kıtalarının dışına çıkmıştı. Güney Kore ve Jaonya’da düzenlenen turnuvanın en büyük favorisi ise 1998 Dünya Kupası’nın ve 2000 Avrupa Şampiyonası’nın kazananı Fransa’ydı. Açılış maçında ‘Horozlar’ vardı. Karşılarında ise bir zamanlar sömürgelerinden biri olan Senegal. Senegalli bazı oyuncular Fransa, Fransa’daki bazı oyuncular ise Senegal doğumluydu. Biri son şampiyon, diğeri ilk kez katılandı. Ve kazanan Afrika’dan gelenler oldu. Senegal, Fransa’yı Diop’un 30. dakikada attığı golle 1-0 mağlup etti. Fransa turnuvayı maç kazanamadan grup sonuncusu olarak bitirirken, Senegal harika bir turnuva geçirdi. Ta ki İlhan Mansız ile karşılaşana kadar!
 
1990 Dünya Kupası / Arjantin - Kamerun
1990 Dünya Kupası’nda öne çıkanları sıralarsak Maradona’nın finaldeki gözyaşları ile çeyrek finale yükselen Kamerun’u listeye kesin dahil ederiz. İşte o ikilinin kesişme anı turnuvanın açılış maçıydı. Arjantin bir kez daha son şampiyon olmanın gururu ile açılış maçına çıktı. Bu sefer nispeten daha zayıf bir takım karşısındaydı. Fakat sonuç değişmedi. Son yarım saati 10 kişi oynayan Afrikalı çocuklar, Arjantin’i 1-0 devirdi. Maçın tek golünü 67. dakikada Omam Bıyık attı. Kamerun, devam eden günlerde çeyrek finale yükselen ilk Afrika ekibi oldu. Arjantin ise finale kadar ilerledi ama orada da Almanlara tosladı…
 Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.