VAR'ın rol çaldığı maç İsveç'in

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
VAR'ın uygulanış biçiminin tartışıldığı maçta gülen taraf VAR ile gelen penaltı kararı sonrası İsveç oldu.
18/06/2018 - 17:21
Güney Kore, her ne kadar tamamen defansif bir oyunla sahaya çıkmayıp maçın ilk bölümlerinde şanslar bulan taraf olsa da İsveç zamanla kontrolü ele alıp rakibine dur demeyi başardı ve üç puana uzanan taraf oldu.
 
 
İlk yarısında Güney Kore'nin iki kez VAR uygulanmasını beklediği ancak sonuç alamadığı, İsveç'in de yine gözleri kenara çevirip umutlandığı ancak VAR kararının çıkmadığı ilk yarıda iki ekip de golsüz eşitliği bozamadı. İkinci yarının ortalarında İsveç'in tempoyu yükselttiği bölümlerde VAR maçta ilk kez devreye girip İsveç lehine penaltıyı işaret etti ve kaptan Granqvist, kaleci Cho'yu ters köşeye yatırıp takımına hayati üç puanı kazandırdı.
 
Güney Kore, İsveç'in skoru koruma içgüdüsüyle kapandığı son 10 dakikalık bölümde birkaç şans bulsa da maçı isabetli şut atamadan tamamlayınca tam dört maçlık "açılış maçını kaybetmeme" serisine veda etti ve grupta Almanya ile beraber puansız kalan ikinci takım oldu.
 
 
Maçın önce çıkan oyuncusu: Hyun-Woo Cho
Her ne kadar dört şut kaleyi bulmuş ve penaltıda ters köşeye yatmış olsa da Güney Kore kalecisi Cho, kalesinde güven veren bir performans ortaya koydu. Güney Kore, son bölümdeki baskısında bir puanı kapabilmiş olsa büyük ihtimalle Cho da maçın adamı ödülünü alacaktı. Cho, bugünkü performansıyla Meksika ve Almanya maçlarında dikkatle izlenecek isimlerden olacağını gösterdi.
 
Maçtan akılda kalan an: VAR
Dünyada uygulandığı ilk günden bu yana hep tartışılan video yardımcı hakem(VAR) sistemi, bugünkü İsveç-Güney Kore maçıyla Rusya'da ilk kez ciddi anlamda sorgulanıyor. İlk yarıda üç önemli pozisyonda VAR'ın hiç devreye girmemesi ve tekrarlarda pozisyonların tartışmalı olduklarının görülmesi, neden uygulanmadıklarını sorgulattı. Futbol dünyasını zaten ikiye bölmüş olan VAR, bu maçtaki uygulanış -daha doğrusu uygulanamayış- biçimiyle maçın ardından tartışmaları alevlendirdi. 
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.