#TLKS Serisi: ''Futbol ve medyada kadın olmak''

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Creator Collective'de #TLKS Serisi, ''Futbol ve medyada kadın olmak'' konulu programıyla başladı. Moderatörlüğünü Bülent Timurlenk’ın yaptığı ilk yayının konukları spor yazarı Banu Yelkovan ve spor spikeri Çağıl Özge Özkul’du.
19/06/2018 - 22:31
Spor medyasının iki önemli figürü, Bülent Timurlenk ile beraber spor medyasının durumunu ve 2018 Dünya Kupası’nı konuştu.
 
Çocukluğundan beri sporu çok sevdiğini söyleyen Banu Yelkovan, “Tek kanallı zamanlarda, sadece spor izlenen evlerden birinde büyüdüm. Babam ben ve kardeşimi maçlara da götürdü. Öyle bir ortamda sporu sevmemek mümkün değildi. Onun devamında da spor medyasına girdim. İşimiz zevkli. Zor tarafları da var ama hiç görülmüyor. Genelde mesleğe adım atmak isteyen gençleri demotive edenler oluyor ama bana göre bu işi yapmak isteyeni bugünün teknolojik şartlarında kimse engelleyemez. Tutkumuzdan para kazanmamız çok güzel bir durum. Fakat para kazanacak noktaya gelene kadar geçinmek için başka işler de yapmak zorunda kalıyorsunuz. Şizofrenik ikili hayatlar yaşayacak oluyorsunuz. Bayramda, hafta sonunda, herkes evinde maç izlerken çalışmak zorundasınız. Keyif için maç izleme durumu ortadan kalkıyor. Fakat ben hayatımda hiçbir zaman takım elbise giyerek her gün aynı saatte işe gitmek istemedim. Benim kariyerimde hiç bir zaman CV’m olmadı. Onlar o kadar süslü ki hiçbir şey anlatmazlar” dedi.
 
Çağıl Özge Özkul ise dokuz sene boyunca voleybol oynadığını ve o günlerde bütün hayatının voleybolcu olarak geçeceğini düşündüğünü ama sporu üniversite için bıraktığını söyledi. Özkul, daha sonra spordan kopmayarak spor medyasına girdiğini belirterek şunları söyledi: 
 
 
“Bağlı bulunduğum kurum beIN Sports, Dünya Kupası’nın yayıncısı değil ama yine de Dünya Kupası maçlarını evde not defterimle izliyorum. Yayınlarıma da not alarak çalışıyorum. Oyunun taktiğini analiz edebilmek gerekiyor. Fakat sadece bunlar da yetmez. Her konuya, hatta hemen hemen her branşa yönelmek gerekiyor. Herkes ekrana güzel bir yüz çıkarmak ister. Fakat mülakatlarda kimse sadece güzelliğinize bakmaz. Zaten izleyici sizin konuya ne kadar hâkim olduğunuza bakar. Biz de gerçekten yayınlara hazırlanıyoruz. Kadın spikerler olarak emin olun erkeklerde daha çok maç izliyoruz. Ve evet, bunu yaparken bir yandan güzel olmaya çalışıyoruz. Ben güzellik yarışmasına katıldım, mayoyla podyumda yürüdüm. Fakat orası başka bir yerdi. Hayatımı bu yarışma üzerinden değerlendirilmesini çok saygısızca buluyorum. Ben işimi yapmak için emek veriyorum ve bu işi sevdiğim için yapıyorum. Sevmesek yapmazdık. Zira burada çok büyüleyici bir dünya yok. Burada muazzam paralar kazanılmıyor. Hobiniz işe döndürmek en büyük lüks. Bu zaman zaman hobinize zarar verse de…“ dedi.
 
Bülent Timurlenk ise “Biz çoğunlukla açık ofislerde çalışıyoruz. Fakat kapalı yerlerde çalışsak da, hatta İletişim fakültesi mezunu olsak da bir diş hekimi gibi oraya diplomamızı asamıyoruz. Diploması asılacak bir meslek değil bizimkisi. Çok şükür tutkumuz olan bir mesleği çok rahat bir ortamda yapıyoruz. Fakat aynı zamanda büyük emek harcıyoruz. Sınava çalışılır gibi veya belli bir mesai saatleri içinde de hazırlanmıyoruz. Sabah kahveni aldığın andan itibaren spor haberlerini okuyarak işe başlarsın” dedi. 
 
Üç isim en sevdikleri spor kitaplarını da sıraladı. Banu Yelkovan tercihini Can Kozanoğlu’nun Bu Maçı Alıcaz kitabından yana kullanırken, Çağıl Özge Özkul Yalçın Granit için hazırlanan ve Can Yayınları’ndan çıkan Adanmak kitabını tavsiye etti. Futbol kitaplarında çevirinin önemine değinen  Bülent Timurlenk ise Ali Ece’nin çevirdiği Kaptan’ı (Marcell Desailly) doğru örnek olarak gösterdi. 
Üç isim duvarlarına asılacak posterleri de tartıştı. Çağıl Özge Özkul; Zinedine Zidane, Thierry Henry ve Johann Cruyyf’un adını verdi.  Banu Yelkovan çocukluğunda çok fazla poster astığını ama oğlu henüz bebekken onun duvarına beş poster astığını söyledi ve Socrates, Diego Maradona, Cruyff, Zidane, George Best isimlerini verdi. Bülent Timurlenk ise Cevad Prekazi ismini vererek konuyu tek geçti. 
 
 
Programın konukları, 2018 Dünya Kupası’nı kazanmak istedikleri takımları da sıraladı. Yelkovan Fransa’yı, Özkul Arjantin’i öne çıkarırken, her zaman İtalya’yı tuttuğunu söyleyen Timurlenk ise bu kez güzel mutfağı olan bir ülkenin kazanmasını istediğini söyledi.
 
#TLKS serisi ilerleyen günlerde Feridun Düzağaç ve Nevzat Aydın gibi isimlerle devam edecek.
Bu konu TD Forum'da tartışılıyor:
http://www.tribundergi.com/forum/viewforum.php?f=83
FOTOĞRAF ALBÜMÜ

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.