Tamer Tuna ile Futbol ve Taktik Sohbeti

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Creator Collective'de günün konuğu son dönemin başarılı teknik direktörlerinden Tamer Tuna'ydı.
11/07/2018 - 21:24
BomontiAda’daki #TLKS serisinin konuğu Sivasspor Teknik Direktörü Tamer Tuna’ydı. Başarılı teknik adam Creator Collective’de spor yazarı Bülent Timurlenk’in sorularını yanıtladı. Tuna hem günümüz futbolunda teknik direktörün önemini değerlendirdi hem de 2018 Dünya Kupası’na dair çıkarımlarını aktardı.
 
Günümüz futbolunda en önemli parçanın teknik direktör ve ekibinin olduğunu söyleyen Tuna, “Bazen aldığınız kararlar herkesi memnun etmeyebilir. O nedenle değişik bakış açıları ortaya çıkabiliyor. Bazen iki üç seçenek önünüzde duruyor. O karar alma anı bütün bir hafta içinde yaşananların ardından gerçekleşiyor. O ekibin bir parçası olma hissini uzun seneler yardımcı teknik direktörlük yaptığım için biliyorum. Eskiden bu işler iki üç kişilik bir ekiple yapılırdı. Şimdi bizim ekibimizde dokuz kişi var. Yıl boyunca her planımı da o ekiple yapıyorum” dedi.
 
 
Sahadaki oyuna bakış yerinin bile önemli olduğunu belirten genç teknik adam, “Bu işin temelinde organizasyon var. Antrenmanlarda dahi saha parzelisayonu önemlidir. İki yardımcı antrenörümüz saha kenarında yer alıyor. Gözden kaçırabileceğimiz ayrıntılar oluyor. Bunlar saha dışındaki ekipten bize geliyor. Biz saha kenarında, sıfır noktasında da tüm ayrıntılara sahipsiniz. Yukarıda ise tüm geneli görüyorsunuz. Bazen ayrıntılara bakmak geneli kaçırabilir. Fakat biz ikisine de bakan bir ekibiz” ifadelerini kullandı.
 
Dünya Kupası başlamadan önce favori gösterilen takımların Almanya, Brezilya ve İspanya olduğunu söyleyen genç teknik adam, buna rağmen İngiltere ve Hırvatistan’ın öne çıktığını söyledi. Bu tarz sürprizlerin olabileceğini tahmin ettiğini belirten Tuna, Belçika’nın da bu bağlamda iyi bir çıkış yaptığını söyledi. Tuna, turnuvanın özetini “Yeteneklerini daha iyi kullanan taktiksel anlayışa sahip olan hocalar ve takımlar” cümlesiyle çıkardı.
 
Tuna, “Son dönemde, topa sahip olmadan hızlı çıkışlarla kazanan takımların başarılı olduğunu gördük. EURO 2016’da Portekiz bu anlayışa sahipti. Bu turnuvada da buna benzer çıkışlar oldu. Futbola baktığımızda sanki doğru bir dört kalmış gibi. Belki Brezilya finale gelebilecek bir oyuna sahipti. Fakat bence oyuncu özelliğine daha fazla dayanan bir Dünya Kupası görüyoruz” dedi.
 
Tamer Tuna, Dünya Kupası başlamadan önce İspanya Futbol Federasyonu ve Julen Lopetegui’nin verdiği kararları da değerlendirdi. Teknik direktörün böyle bir durumda vermesi en doğru kararın ‘beklemek’ olduğunu söyleyen Tuna, kendisi açısından en önem verdiği değerin etik olduğunu belirtti. Tuna, bu bakış açısıyla sebebiyle geçen sezon Göztepe ile devam ederken hiçbir kulüple görüşmediğini açıkladı.
 
 
Başarılı teknik adam, Pep Guardiola ve Diego Siemone’nin iki ayrı anlayışa öncülük ettiğini ve örnek aldığını söyledi. Tuna, “Jose Mourinho, değişkenliği daha hızlı yaşayabilseydi daha başarılı olurdu ama bizim gibi birçok teknik adama da rol modeli olmuştur” dedi.
 
Tamer Tuna, Dünya Kupası tahminlerini de yapmayı ihmal etmedi. Genç teknik adam uzun zamandır final oynamayan İngiltere’ye bir sempati duyduğunu söyledi.

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.