Sıkı dostlar

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Brezilya ile Meksika Dünya Kupası’nda beşinci kez karşılaşacak. Turnuva tarihin en çok eşleşmelerinden birinden bahsediyoruz.
01/07/2018 - 22:38
Düzenlenen tüm Dünya Kupası serüvenlerine katılan Brezilya, turnuvanın sahibi gibi bir konumda. Aynı zamanda turnuva tarihinin en çok maç yapan takımı onlar. Zaten kupayı da beş kez evlerine götürdüler. Buraya kadar her şey normal.
 
Fakat bugüne kadar yarı finale dahi çıkamayan Meksika da bu turnuvanın gediklilerinden. Turnuvaya 16 kez katıldılar. Onlardan daha fazla katılan dört takım var. Hatta kupayı kazanan takımları denklemden çıkardığımızda, turnuvanın en çok maç yapan takımı onlar oluyor. Böyle özellikleri bulunan iki takımın bir kez daha eşlemesi abes olmazdı. Zaten daha önce de dört kez eşleşmişlerdi.
 
İki takım arasında daha önce 40 maç oynandı. Aynı konfederasyonda olmayan iki takımın bu kadar sık karşılaşması da nadir görülen bir durum. Gerçi Meksika, ara ara Copa America tecrübeleri de edinmedi değil. Yine de o 40 maçın, dördü Dünya Kupası’na denk geldi. Ve ilginç bir şekilde mçların yarısı Brezilya’da oynandı.
 
1950’deki Dünya Kupası’nda Brezilya finale yükseldi, Meksika ise galibiyet alamadan evine döndü. İki takımın o kupadaki yolculuğu birbirlerine karşı oynayarak başladı. Sambacılar, Ademir (2), Jair ve Baltazar’ın golleriyle karşılaşmayı 4-0 kazandı ve finale kadar uzandı.
 

 
Dört yıl sonra iki takım Cenevre’de bir kez daha karşılaştı. Brezilya bu sefer farkı beşe çıkardı. Bir önceki maçta son golü atan Baltazar, bu sefer açılışı yaptı. Arkasından Dida, Pinga (2) ve Julinho fileleri havalandırdı.
 
1962’de Brezilya biraz zorlandı. İlk yarısı golsüz sona eren maçın golleri Zagallo ve Pele’den geldi. Üst üste dört turnuvanın üçünde karşı karşıya gelen iki ekip, bir sonraki randevu için 2014’ü bekledi.
 

 
Brezilya’daki turnuvada bir kez daha rakip olan ikili bu sefer golsüz berabere kaldı. Meksika bir kez daha Brezilya’ya gol atamadı ama iki takım da gruptan çıkarmayı başardı.
 
Dünya Kupası’nda bu eşleşmeden daha fazla oynanan üç rekabet daha var. Brezilya – İsveç ve son finalin adı Almanya – Arjantin rekabetleri 7’şer kez sahnelendi. Almanya ile Yugoslavya arasında ise altı karşılaşma oynandı. Bu maçların bir tarafında Almanya veya Brezilya’nın olması tesadüf değil. Kupa tarihinin en sabit iki takımı, bu tip hikâyelere fazlasıyla imza attılar… Fakat şimdi sahne Almanya’nın değil, onu eleyen Meksika’nın olacak!
Bu konu TD Forum'da tartışılıyor:
http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?f=83&t=118627


Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.