İstenmeyen Adam: Rafael Marquez

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Rafael Marquez, ABD Maliye Bakanlığı tarafından kara listeye alındığı için basınla röportaj yapamıyor, takımla aynı malzemeleri kullanamıyor, hatta turnuvada ücretsiz oynuyor.
20/06/2018 - 12:02
2017 Ağustos ayında uyuşturucu kartelleri için kara para akladığı gerekçesiyle ABD Maliye Bakanlığı 39 yaşındaki futbolcuyu kara listeye ekledi. Bu durum turnuvada herkesin işini zorlaştırdı.
 
Rafael Marquez’in uyuşturucu şebekesinin lideri olduğu gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan Raul Flores Hernandez ile bağlantıları bulunuyordu. Hernandez için bazı varlıklara sahiplik yaptığı, paravan şirketlerle bağlantılı olduğu iddia edilen Marquez bu iddiaları sert bir şekilde yalanladı. Hakkında bir suçlama yapılmasa da avukatlar aracılığıyla kendisine savunmaya hazırlayan Meksikalı futbolcunun ABD’deki ve Meksika’daki ABD bağlantılı varlıkları donduruldu. Avukatlarından birisi “Amerikalı yetkililerle işbirliği içindeyiz sorun çözülecek” dese de Marquez’in turnuvada yaşadıklarına engel olamadılar.
 
Meksika Futbol Federasyonu ve FIFA durumun farkında olsalar da Marquez’in turnuvaya gelmesine engel olmadılar. Ancak çok ciddi bir takım önlemler alındı, Marquez de Rusya’da kariyerinin 5. Dünya Kupası’nda forma giyebilmek için bu önlemleri kabul etti.
 
Almanya’yı yendikleri maçtan sonra yayıncılar Rafael Marquez ile röportaj yapmaya çalışmadı çünkü bunun için sponsorların olduğu panonun önüne gelmesi gerekiyordu. Aralarında 4 büyük ABD markasının da bulunduğu bu panonun önüne çıkması sakıncalı olduğundan Marquez röportaj veremiyor. FIFA muhabirlere Marquez ile röportaj yapmamalarını, illa yapmak istiyorlarsa FIFA’dan tavsiye almalarını(!) tembihledi.
 
Marquez basın toplantısına katılacak olursa FIFA’nın önlemleri sayesinde toplantıda ABD vatandaşı bir personel olmayacak.
 
Eğer olur da maçın oyuncusu seçilirse ödülü veren sponsor firma ABDli olduğundan ödülün sponsor ismi geçmeden verilmesi kararlaştırıldı.
 
Rafael Marquez takım arkadaşlarıyla aynı suluklardan su içemiyor çünkü şişelerin üzerindeki sponsor ABDli. Antrenmanlarda da Meksika milli takımının giydiği sponsorlu yelekleri kullanamıyor çünkü üzerlerinde ABDli sponsorlar var.
 
https://image.ibb.co/gbyCLJ/marquez.jpg
 
 
Oyuncular prim almaya hak kazanırlarsa ödemeler Meksika ulusal bankaları tarafından yapılacağından finansal anlamda sorun yaşanmaması için Rafa Marquez herhangi bir ücret ya da prim almadan turnuvada oynamayı kabul etti. Bir de FIFA’nın her ülkeye turnuvaya hazırlanabilmeleri için gönderdiği 1.5 milyon dolarlık ödenek mevzusu var, bunu da riske atmamak için Marquez ödeme sistemine dahil edilmedi.
 
Yaşadığı sorunlara rağmen ülkesinde hala bir kahraman olan Marquez’in sorunları turnuva bitmeden önce çözülecek gibi görülmüyor. Takımla arasında hiçbir problem bulunmayan tecrübeli futbolcunun alınan önlemler sayesinde ilginç, belki de basının ilgisinden uzak rahat bir turnuva geçirdiği kesin.
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.