Hırvatistan'dan tarihi geri dönüş

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
İngiltere henüz 5. dakikasında öne geçtiği maçta Hırvatistan'a uzatma devrelerinde boyun eğdi. Hırvatistan tarihinde ilk kez Dünya Kupası finaline çıkarak Fransa'nın rakibi oldu.
12/07/2018 - 00:05
İngiltere maçın daha 5. dakikasında turnuvadaki gollerinin çoğunda olduğu gibi duran toptan golü buldu. Kieran Trippier’in kaleyi karşıdan gören noktadan köşeye gönderdiği top kaleci Subasic’in bakışları eşliğinde kaleye gitti. Golü erken bulan İngiltere kontrolü ele aldı ve Hırvatistan’a özellikle ilk 15 dakikada fazla şans tanımadı. Uzun toplarla Sterling ve Kane’i hareketlendirerek ikinci golü aramayı denediler ancak oyuncular arasındaki iletişimsizlik bu planın yürümemesine yol açtı. Hırvatistan ise 20. dakikadan sonra bir nebze daha fazla oyuna dahil oldu. Daha çok orta saha mücadelesi şeklinde geçen ve tarafların birbirinin hatasını kovaladığı ilk yarının kalanında izleyenleri heyecanlandıracak pek fazla pozisyon yaşanmadı.
 
Devre arasında iki taraf da değişiklik yapmadı. Hırvatistan kontrolü ele geçirmek için biraz daha baskılı oynamaya başladı. İngiltere’nin yakaladığı fırsatları değerlendirememesi onlara pahalıya mal oldu. 68. dakikada Ivan Perisic’in zor pozisyonda dokunarak kaleye gönderdiği golle birlikte kontrol tamamen Hırvatistan’a geçti. Beraberliği yakalayan rakibinin hırsla baskı kurmasına karşı panikleyen İngiltere kaleci ve savunma hatalarıyla üst üste kolay pozisyonlar verdi. Bu pozisyonlardan birinde Perisic’in şutu direkten döndü. İngiltere son dakikada kullandığı duran topta golü bulamayınca maç uzatmalara gitti.
 
Uzatma devrelerinde iki tarafta da yorgunluk belirtileri vardı ancak buraya zaten iki kez 120 dakika mücadele etmiş şekilde gelen Hırvatistan daha kötü durumda görünüyordu. Sık sık sakatlanan, nefessiz kalan futbolcular buna rağmen mücadeleden kopmadılar. İlk uzatma devresinde taraflar riske girmeden golü arasalar da başarılı olamadılar. John Stones’un kafa vuruşunu Vrsaljko çizgiye yakın bir noktadan çıkarttı. İkinci uzatma devresinde ise 109. dakikada sahneye Mario Mandzukic çıktı. Perisic’in pasına iyi hareketlenerek çaprazdan topu iyi bir vuruşla kaleye gönderen Mandzukic takımını finale taşıyan golü attı.
 
 
Maçın Öne Çıkan Oyuncusu: Ivan Perisic
 
Maçı uzatmalara götürecek golü atmakla kalmadı, finale giden golün asistine de yaptı. Maç içinde hep aktifti  pozisyonlarda ismi hep olumlu anlamda geçti.
 
Maçın Akılda Kalan Anı: Domagoj Vida’nın muhabirden öpücükle özür dilemesi
 
Mandzukic’in golünden sonra sevincin şiddetini ayarlayamayan Hırvatlar kenarda fotoğraf çekmeye çalışan bir muhabiri tepelediler. Ortalık sakinleşince Vida muhabirin yanına giderek özür dileyip bir öpücük vererek gönlünü aldı.
 
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.