Güney Kore: Tek Şansı Son

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Kıtanın en başarılı takımı olan Taeguk Savaşçıları elemelerde çok zorlandılar. Turnuva başlangıcına 6 ay kala yeni bir teknik adamla yola çıkan Güney Kore zor bir gruba düştü.
10/06/2018 - 14:39
2002’de üçüncülük mücadelesi verdiğimiz Güney Kore de bizim gibi o günleri hasretle anıyor. Bizim aksimize onlar Dünya Kupası’nın gediklisi oldular. Fakat bu kez eleme aşaması o kadar kaosla dolu geçti ki onların da takımlarından pek bir beklentisi yok gibi görünüyor.
 
Alman teknik adam Uli Stielike tercihi zaten çok tartışılmıştı. Şu an Avustralya’yı çalıştıran Bert van Marwijk ve Şenol Güneş’in adı geçerken bir anda Stielike’yi takımın başına gördüklerinde hayal kırıklığı yaşamışlardı. Stielike’nin takıma Rusya bileti kazandırması bile onu takımda tutmaya yetmedi. Kötü futbola ve kötü sonuçlara bir yere kadar sabrettiler. Tae Yong-Shin’in elinde kısıtlı bir kadro ve kısıtlı zaman var. Grubun en zayıf halkası olarak görünüyorlar.
 
Dünya Kupası Geçmişi
Dünya Kupası tarihinde Asya kıtasındaki en başarılı ülke Güney Kore. Tam 9 kez turnuvaya katılmış olan Güney Kore bu başarıyı ilk kez 1954 yılında elde etti. 1986’dan bu yana düzenlenen her turnuvaya katılabildiler. En iyi derecelerini ise 2002’de Japonya ile ortak düzenledikleri Dünya Kupası’nda elde ettiler. Milli takımımıza üçüncülük maçında yenilerek dördüncü olmuşlardı. O turnuvada hakemler tarafından kollandıkları hala tartışılan bir konudur.
 
Anahtar oyuncu: Son Heung-Min
Güney Kore’nin en önemli oyuncusu Tottenham’ın da golcüsü olan Son. Elemelerde ülkesi adına 7 gol atan Son’un turnuvadaki performansı ülkesi adına büyük önem taşıyor. Kanatta ve forvette oynayabilen Son, teknik direktörü tarafından 4-4-2’nin ilerisinde ya da 4-2-3-1’in kanatlarında kullanılabilir. Hızlı yapısı ve çevikliğiyle rakip savunmalardan rahat sıyrılan Son, zaman zaman bencil oynadığı ya da yanlış tercih yaptığı için gol fırsatlarını boşa harcıyor.
 
Teknik Direktör: Tae Yong-Shin
Futbolculuk kariyerini Seongnam FC’de geçiren 46 yaşındaki teknik adam, ilk teknik direktörlük deneyimini de Seongnam Ilhwa Chunma takımında yaşadı. 2009-2012 arasında yönettiği takıma 2010 yılında Asya Şampiyonlar Ligi zaferi yaşatan Yong-Shin 2014 yılında geçici olarak Güney Kore teknik direktörü oldu. 3 yıl boyunca U-23 ve U-20 takımlarını yönettikten sonra Uli Stielike’nin kovulmasıyla A takımın başına kalıcı olarak yerleşti.

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.