#DK2018’in Yükselen Yıldızı: VAR

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Rusya’da düzenlenen FIFA Dünya Kupası’nda VAR sistemi damga vuruyor.
21/06/2018 - 13:42
Hakem hataları dünyanın her yerinde futbolun en büyük tartışma konularından birisi. Her ne kadar bazıları teknolojinin bu kadar futbola ve futbol ruhuna müdahale etmesine karşı olsa da kritik hakem hatalarının sebep olduğu tartışmalara son vermek adına VAR’ı destekleyenlerin sayısı da bir hayli fazla.
 
Bir süredir devam eden VAR sistemi 2018 Dünya Kupası’nda görücüye çıktı. Kupada oynanan ilk 17 maçta 10 penaltı kararı verilirken 4’ünde VAR sistemine danışıldı. Turnuva tamamlandığında bugüne kadar ki en yüksek sayı olan 18 penaltı rekorunun kırılması beklenirken, 2014’te Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası boyunca çalınan penaltı sayısı 13’tü.
 
 
Ayrıca turnuvada şu ana kadar sadece Kolombiya - Japonya maçında kırmızı kart çıkarken, genel olarak kullanılan kartların azlığı da dikkat çekiyor.
 
FIFA, geçtiğimiz hafta yayınladığı bir bildiride şu ana kadarki hakem yönetim şekli ve kalitesinin yanı sıra VAR sisteminin uygulanış biçiminden de oldukça memnun olduklarını açıkladı.
 
BBC’ye konuşan Uluslararası Futbol Birliği Kurulu teknik direktörü David Elleray, VAR sisteminin etkisinin oldukça pozitifi olduğunu ve en az müdahale ile en yüksek faydayı alıp, daha adil bir Dünya Kupası istendiğini açıkladı.
 
Fakat herkes VAR sistemi için bu denli iyimser değil. Özellikle Brezilya ve İngiltere maçlarında tartışmalara neden olan VAR sistemi için eski milli futbolcu Garry Neville, VAR sisteminin amaç için uygun olmadığını söylerken eski Premier Lig hakemi Mark Halsey de VAR sisteminin bu tarz yüksek profilli turnuvalar için hazır olmadığı görüşünde.
 
 
Özellikle İngiltere’nin Tunus’u yendiği maçta ceza sahası içinde Kane’e yapılan müdahalede VAR sistemine başvurulmaması oldukça tepki almış durumda.
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.