Bir Dünya Kupası Hikayesi: Roberto Rojas

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
1990 yılında İtalya'da düzenlenecek FIFA Dünya Kupası'na katılmak için Brezilya ile Şili arasında oynanan eleme karşılaşmasında yaşananların bir film senaryosundan farkı yoktu.
10/06/2018 - 16:56
Bu ilginç olayın kahramanı Roberto Rojas. Şili'nin başkenti Santiago'da 1957 yılında doğan Rojas, futbol kariyerine 1976 yılında Aviacion kulübü ile başladı. Yirmi altı yaşına geldiğinde ülkenin büyük takımlarından Colo Colo'ya transfer olan kaleci, 1983 ve 1986 yıllarında lig şampiyonluğu yaşadı. 1983 yılında giydiği milli takım formasını 6 yıl terletti. Arjantin'in Buenos Aires şehrinde 1987 yılında düzenlenen Copa Amerika'da final oynayan Şili kadrosunda yer aldı. Turnuvadaki başarılı performansı ile yolu Sao Paulo'ya düştü ve orada emekli olduktan sonra da kaleci antrenörlüğü görevi yaptı.
 
Buraya kadar normal bir Güney Amerikalı futbolcu kariyeri gibi görünüyor ama hikaye bundan çok daha fazlası. Roberto sadece kendisinin değil, Şili Milli Takımı'nın da geleceği ile oynadı. On dördüncüsü İtalya'da yapılacak olan FIFA Dünya Kupası'na katılabilmek için CONMEBOL (Güney Amerika Federasyonu) elemelerinde Brezilya, Şili ve Venezuela aynı grupta mücadele ediyorlardı. Grup liderinin İtalya bileti alacağı elemelerin ilk maçlarında Brezilya ile Şili, Venezuela'yı farklı geçerken aralarında oynadıkları ilk maçta birbirleri ile yenişemediler. Rövanş karşılaşmalarında Venezuela iki ekibe de yine farklı mağlup olurken, Dünya Kupası'na gidecek ekibi belirleyen maç gelip çatmıştı.
 
Tarih 3 Eylül 1989, yer Rio de Janeiro... Bu yaz Brezilya'nın ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Kupası'nda da kullanılacağı için tekrar restore edilen dünyaca ünlü Maracana Stadyumu'nda karşı karşıya gelen iki ekipten kazanan İtalya biletini alacakken, kaybeden taraf Dünya Kupası'nı evinde izleyecekti.
 
Brezilya, kalesini eski Galatasaray'lı Taffarel'in koruduğu karşılaşmayı Diego Maradona'nın Napoli'den takım arkadaşı Careca'nın attığı golle 1-0 önde götürürken, dakikalar 67'i gösterdiğinde karşılaşma durur. Şili kalecisi Rojas, kafasına isabet eden bir meşale nedeni ile kanlar içerisinde yerde kalır.
 
http://blogs.20minutos.es/quefuede/files/2013/01/condor6-copy.jpg
 
Ortalık bir anda karışır, kanlar içerisinde kalan file bekçisini takım arkadaşları saha kenarına taşır. Tribünlerdeki 130.000'den fazla kişinin şahit olduğu bu olayın şokuyla oyuncular başta olmak üzere güvenliği öne süren Şili Milli Takımı sahadan çekilir.
 
Ama hikaye burada bitmez. Maç sonu yapılan televizyon analizlerinde her şey belli olur. Rojas'a meşale dahil hiçbir cisim isabet etmediği, Şili'li file bekçisinin eldivenlerine sakladığı kesici bir alet ile kendini yaraladığı ortaya çıkar.
 
Bu skandaldan sonra Brezilya maçı 2-0 hükmen kazanırken, 1990'daki turnuvaya gidemeyen Şili, 1994 yılındaki Dünya Kupası'ndan da men edilir. Olayın kahramanı Roberto Rojas'a ise ömür boyu futboldan men cezası gelir.
 
Rojas dışında eski milli oyuncu olan teknik direktör Orlando Aravena'nın yanı sıra takım doktoru Daniel Rodriguez de cezadan payına düşeni alır. Daha sonra yapılan araştırma sonucu, Rojas sahayı sedyeyle terketmeye hazırlanırken, teknik direktör Arevena'nın Rojas ve Rodriges'e sahada kalmalarını söylediği öğrenilir. Takımın ikinci kaptanı Fernando Astengo, takımı sahadan çektiği için sonraki 5 sene futboldan men edilir.
 
İşin trajikomik tarafı ise Rojas'ın ''Oscarlık'' performansı sonrası bu olayların bir senaryo olduğundan haberi olmayan takım arkadaşı Patricio Yanez, meşaleyi sahaya atan Rosemary Mello'nun da aralarında bulunduğu Brezilya tribünlerine cinsel organını gösterdiği daha sonra kamera kayıtlarından belli olunca 5 yıl ceza alır. Bir diğer ilginç detay, Rosemary Mello'nun daha sonra Brezilya Playboy'una kapak olması.
 
http://fifaworldcup.webspace.virginmedia.com/WC_Media_files/media_images/1989_rojas_flare.jpg
 
1989'daki bu olaydan dolayı 1990 ve 1994 yılındaki organizasyonlara katılamayan Şili, ülke futbolunu derinden etkileyen bu skandal nedeni ile Salas ve Zamarano dahil bir çok futbolcuyu Dünya Kupası arenasına çıkartmak için tam 9 yıl beklemek zorunda kaldı. Üstelik Şili 1987 yılında U20 Dünya Kupası'nda yarı final oynamıştı.
 
2001 yılında FIFA'dan özür dileyen ve af bekleyen Rojas affedilirken, daha sonra Sao Paulo'da kaleci antrenörü olarak görev aldı. Hatta golleri ile meşhur milli kaleci Rogerio Ceni'nin antrenörlüğünü yapan Şili'li oyuncu daha sonra diğer bir Brezilya ekibi olan Recife'de de görev yaptı. 
 


Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.