1000 pas yapıp 2 penaltı atamayarak elendiler

FİNAL
Fransa - Hırvatistan
15 Temmuz 2018, Pazar - 18:00

3.LÜK MAÇI
Belçika - İngiltere
14 Temmuz 2018, Cumartesi - 17:00
Kupaya kaosla başlayan İspanya, Portekiz ve Arjantin'le birlikte kupaya son 16'da nokta koyan takımlar arasına katıldı.
01/07/2018 - 20:07
Baştan sona temposuz ve pozisyonsuz geçen maçta tribünler daha önceki birkaç maçta olduğu gibi sahadaki oyunu ıslıklamadılar çünkü geçen her saniye ev sahibi Rusya'nın işine geliyordu. İspanya'nın rakibinin beş katından daha fazla isabetli pas yaptığı maçta kazananı ve çeyrek finalisti seri penaltı atışları belirledi. 
 
Maça iki takım da durağan başlarken net gollük pozisyon izlemekte epey zorlandık. 11. dakikada İspanya'nın kazandığı duran topta Ignasevich ile boğşan Sergio Ramos'un çabaları İspanya'yı 1-0 öne geçirdi. Yere düşerken Ignasevich'in bacağına çarpan top, kaleci Akinfeev'i çaresiz bırakıp ağlarla buluştu. Rusya, ilk yarı boyunca net fırsatlar bulamamış olsa da onların imdadına yetişen de yine bir duran top oldu. Ceza sahasına gönderilen topta Gerard Pique topa elle müdahale edince hakem penaltı noktasını gösterdi ve Rusya, 41. dakikada Dzyuba hata yapmayınca 1-1'i buldu. İlk yarı bu skorla sona ererken İspanya'nın 900 isabetli pası aştığı 90 dakika 1-1 sona erdi.
 
Uzatma dakikaları da 90 dakikanın genel profilini yansıttı ve temposuz geçti. Rusya, rakip kaleyi zorlamayıp İspanya'nın çok pas yapmasına izin verdi. İspanya, 114. dakikada yine bir duran topta penaltı itirazında bulundu ancak VAR incelemesi sonucu devam kararı çıkınca 120 dakika, 90 dakikada da olduğu gibi 1-1 sona erdi. 
 
 
Penaltı atışlarıyla çeyrek finalistin belirlendiği maçta Ruslar hata yapmazken kalesine gelen üçüncü ve beşinci penaltıyı kurtaran Akinfeev, Rusya'nın son penaltıyı kullanmasına bile gerek bırakmadan takımının çeyrek finale yükselmesini sağladı. 
 
Maçın öne çıkan oyuncusu: Igor Akinfeev
Her ne kadar böyle bir maçta öne çıkan isim bulmak zor olsa da maç boyu kalesine gelen 9 isabetli şutu da kurtaran Akinfeev, penaltılarda da kupadaki genel formunu sürdürdü ve iki kurtarışla Rusya'nın sürpriz çeyrek finalinde baş rol oynadı. 
 
 
Maçtan akılda kalan an
Pas futbolu ölüyor mu? İspanya ilk yarıyı 394, 90 dakikayı 760 ve maçın 120 dakikasını 1000'in üzerinde pasla tamamladı. Ancak önemli pozisyonlar üretemeyip penaltı atışlarıyla Dünya Kupası macerasına son 16'da nokta koyması tamamen pasa odaklı, rakibin birkaç katı topla oynama yüzdesine sahip olan oyun anlayışının sonunun gelip gelmediğini sorgulattı. Dünya futbolunun yakın dönemine damga vuran pas oyunu, uzun süredir bu kadar çaresiz gözükmemişti. Yoğun pasa dayalı oyun ne kadar daha hayatta kalır bilinmez ama bu maç, pas oyununun yıkılabileceğinin en büyük göstergelerinden biri oldu. 
 

Griezmann: "İlk 2 Yıldızlı Fransa Forması Alan Ben Olacağım"

Fransa'nın başarılı oyuncusu Griezmann, 2018 Dünya Kupası finali sonrası açıklamalarda bulundu.

Modric: ''Bazen Daha İyi Takım Kazanmaz''

Hırvatistan kaptanı Luka Modric, finalden sonra açıklamalarda bulundu.